Svítidla

                Internetový obchod ElektroDoPatra nabízí širokou škálu různých typů svítidel s paticí i bez, úsporných i klasických, halogenových i LED, různého tvaru, funkce a účelu. Každý u nás jistě najde přesně to, co potřebuje. Vybrané žárovky, zářivky a další světelné zdroje je možné nyní pořídit za akční ceny. V nabídce najdete různé druhy, jak ale vybrat ten pravý? Pokud si nejste s výběrem jistí, pak pokračujte dál ve čtení. Dozvíte se informace o jednotlivých typech osvětlení a článek může posloužit pro základní orientaci ve světě žárovek.

                Doba klasických žárovek pomalu končí a většina lidí si začíná pořizovat žárovky úsporné (typ: OSRAM 9W DULUX S/E 2G7 / 827, OSRAM 10W DULUX INTELLIGENT FACILITY E14/827). Tento druh vyniká úsporou energie, která může činit až 80 % oproti klasickým žárovkám. Nevýhodou úsporných svítidel je nutnost jejich likvidace ve sběrných dvorech, jelikož obsahují malé množství rtuti, a při svícení můžou být zkresleny odstíny barev. Úsporné žárovky však vynikají poměrně dlouhou životností, a jelikož může déle trvat rozsvícení na maximum, jsou vhodné především pro delší svícení.

                Naopak pro krátkodobé svícení (např. na WC) jsou vhodné žárovky halogenové (typ: OSRAM 50W HALOPAR 20 E27/230V - 64832 SP, OSRAM 25W HALOLUX T čirá – 64860 T E14 / EAN 4050300500942), jelikož ihned po zapnutí svítí na plný výkon a jejich úspora činí jen asi 30 % oproti klasice. Tento typ osvětlení je velmi oblíbený pro nízkou pořizovací cenu a maximální barevné podání bez zkreslení barev. Vysloužilé halogenové žárovky je možné vyhazovat do klasických popelnic, jelikož neosahují rtuť.

                Nejvyšší kvality jsou LED žárovky (typ: Osram 9,5W LED STAR CLA60 827 E27/ EAN: 4052899926615, TESLA LED žárovka mini BULB, E27, 4W, TESLA LED žárovka GLOBE, E27, 14W), které vynikají vysokou úsporou energie, stejně jako žárovky úsporné, ale oproti nim při rozsvícení okamžitě svítí naplno. Tento druh žárovek lze umístit kamkoliv bez ohledu na dobu svícení. Barvy mohou být pod LED osvětlením mírně zkresleny, ale záleží na ceně. Mírnou nevýhodou je právě vyšší pořizovací cena, ale díky velmi dlouhé době životnosti a velké úspoře energie se výběr tohoto typu osvětlení stoprocentně vyplatí. Také díky tomu, že neobsahují rtuť, je i jejich následná likvidace jednoduchá.

                Kromě všech výše zmiňovaných typů osvětlení, nabízí náš internetový obchod ElektroDoPatra i autožárovky typu H1, H3, H4 i H7, které je možné pořídit po jednotlivých kusech nebo i v páru. Nabízíme i pár autožárovek Osram Night Breaker Unlimited  (typ: OSRAM H4 64193NBU DUO BOX Night Breaker Unlimited / EAN 4052899017214)se speciálně navrženým světlem, které je jasnější než u běžných žárovek a řidič tak při jízdě v noci vidí překážky nebo nebezpečné situace více zřetelně a na větší vzdálenost, a díky tomu dokáže rychleji reagovat. Navíc je světlo modře provrstveno, aby se zamezilo oslnění protijedoucích řidičů. V naší nabídce je i orientační světýlko do dětského pokoje BeetLED ve tvaru berušky, které se automaticky při setmění rozsvítí. Berušku mohou děti odejmout ze stojanu a použít jako ruční svítilnu. Pro ty, kteří jsou zvyklí spát při světle, máme v nabídce i noční světla (typ: Osram NIGHTLUX 80193/ EAN 4008321376596). Na cesty nebo na chatu lze u nás pořídit různé typy campingových, ručních a čelových svítidel (typ: SLL 55 WHITE) od značek Sencor, MacTronic a dalších. Do sklepů, garáží nebo chodeb jsou ideální orientační svítidla a svítidla reagující na pohyb (typ: Osram SPYLUX 80191/ EAN 4008321935021). Pro dekoraci interiérů i exteriérů nebo oslavy je možné vybírat z různých více- i jednobarevných světelných řetězů.

Malá rada na závěr:

Při výběru žárovek se zaměřujte spíše než na počet wattů na hodnotu světelného toku (jednotky lm – lumen), která udává celkové množství světla vyprodukovaného světelným zdrojem za 1 sekundu. Obecně platí, že čím vyšší je hodnota světelného toku, tím vyšší je intenzita světla.